Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Strona główna » Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkiem

Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkiem

Okres Bożego Narodzenia to wiele zwyczajów i tradycji, które są z nami od lat. Dużo osób zupełnie sobie nie wyobraża wigilii bez dzielenia się opłatkami, i faktycznie we wszystkich domach te niewielkie, białe chlebki po prostu są. Bo przecież oplatki to po prostu woda wymieszana z mąką, a potem wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu.

Znaczenie opłatka jest bardzo duże, a jego spożywanie zaczęło się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. To wtedy właśnie opłatek zyskał miano symbolu komunii duchowej, zaczęto go też zabierać dla osób, jakie nie mogły uczestniczyć we mszy.

Wraz z upływem czasu stał się też symbolem Bożego Narodzenia, co interesujące nie jedynie w naszym kraju, ale też wielu innych. Zwyczaj łamania się opłatkiem praktykowany jest bowiem między innymi we Włoszech, na Słowacji czy w Czechach. Produkcja opłatków jest stosunkowo prosta, ponieważ są one złożone wyłącznie z dwóch składników, to znaczy mąki i wody.

Po odpowiednim wymieszaniu masy ta następnie jest prasowana na cienkie płaty i wypiekana przez kilka minut w gorącym piecu. Następnie płaty te są przycinane, pakowane i przesyłane do sklepów i kościołów. Tradycyjne opłatki produkcja opłatków są w białym kolorze, i takie właśnie goszczą na naszych stołach, ale można też dostać w różnych kolorach, przeznaczone dla bydła. Często na opłatkach są tłoczone różnego rodzaju motywy, odbywa się to za pomocą odpowiednich matryc. Motywy te przeważnie mają wymiar religijny, lecz też spotyka się świeckie, przykładowo zamki, pałace czy rośliny.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz